Як заливати бетонну плиту або фундамент

Крок 1: Спорудження палубу

Виміряйте масштаб і необхідні розміри для плити. Для квадратних або прямокутних плит переконайтеся, що палуб має правильну геометричну форму. Діагоналі між протилежними кутами мають бути рівними, щоб була правильна площа. Порада: висота дошки, використовуваної для палубу, має зрівнятися з рівнем вашої бетонної плити, щоб ви могли зробити стяжку готової рівної поверхні з верхньої частини палубу.

Крок 2: Виміряйте зону, яку буде викопано

Встановіть палуб на місце та використовуйте лопату, щоб позначити лінію навколо зовнішнього краю палубу. Це буде зона, яку вам потрібно викопати на необхідну глибину.

Крок 3: Зона для бетонних плит

Заберіть палуб і викопайте зону для плити до необхідних розмірів. Залиште додатково 5 см у глибину, для шару зі старого битого бетону, асфальту, каміння або битої цегли під майбутньою плитою. Встановіть палуб знову в початкове положення й переконайтеся, що це рівень за допомогою, наприклад, спиртового рівня. Можливо, вам доведеться рити траншею, щоби переконатися, що палуб встановлюється на потрібній висоті. Вставте палуб і молотом позабивайте кілочки на зовнішній стороні з приблизним інтервалом в 100 см. Переконайтеся, що вони надійно встановлені, перед тим, як будете заливати плиту. Порада: позначте орієнтири, щоби переконатися, що вони перебувають на одному рівні або нижче верхньої частини палубу, так, щоби можна було робити стяжку і вирівнювання поверхні, коли бетон заливається.

Крок 4: Підготовка основи

Помістіть шар основи (старого битого бетону, асфальту, каміння або битої цегли) на 6–10 см завтовшки, вирівняйте й утрамбуйте цей шар на всій площі до висоти приблизно 5 см. Це буде забезпечувати стабільну основу плити. Порада: секрет плити без тріщин полягає у добре дренованому укладанні. Як для невеликих, так і для великих площ найкраще розглянути питання про оренду або купівлю вібратора для укладання бетону, щоб усе було належним чином.

Крок 5: Місце для арматурної сітки (якщо потрібно)

Якщо арматурна сітка необхідна для посилення конструкції, треба підготувати її заздалегідь і помістити всередині палубу, водночас залишити зазор приблизно 5 см від палубу. Використовуйте дріт для підтримки арматурної сітки й розташування її в центрі. Сітка має бути розташована на відстані приблизно на 5 см вище ущільненої основи й приблизно на 4 см нижче верхньої межі майбутньої плити. Порада: важливо, щоб сітка була повністю занурена в бетон.

Крок 6: Заливання бетону

Перед укладанням бетону, потрібно замочити основу водою, щоби мінімізувати втрати вологи. Почніть з укладання бетону від одного краю палубу, додавайте далі бетон, розподіляючи його лопатою, щоби переконатися, що всі краї й особливо кути палубу повністю заповнені. Заповніть весь потрібний обсяг і, піднявшись до верхньої частини палубу, використовуйте лопату (якщо є, то вібропристрій для укладання бетону), щоб укласти рівномірно бетон і прибрати можливі повітряні кишені. Вирівняйте бетон щодо верхньої частини палубу або встановлених міток. Необхідно повторити кілька разів цей процес для того, щоб поверхня була плоска й рівна.

Крок 7: Завершення укладання бетону

Спочатку на поверхні з’явиться вода, а потім поступово випарується. Коли вона випарується, а поверхня трохи застигне, використайте «поплавок» для вирівнювання бетону і видалення гребенів після початкового укладання бетону. Для остаточної обробки поверхні, якщо вам потрібна дуже гладка поверхня, скористайтеся сталевий шпателем. Якщо вам потрібна не дуже слизька поверхня плити, як альтернативу використовуйте віник для бетону або дерев’яний «поплавок» для отримання текстурованої неслизької поверхні. Порада: працюйте з бетоном шпателем у круговому русі до себе, щоб запобігти його зануренню в бетон.

Крок 8: Кантування бетону

Відріжте бетон від палубу, використовуючи шпатель, уздовж усього периметру.

Крок 9: Захист бетонної плити

Змочуйте поверхні та краї плити водою за допомогою шланга двічі на день упродовж 7 днів після заливання. Ця процедура забезпечує безперервне подавання потрібної вологи, що у свою чергу забезпечить найкращу якість поверхні, твердість і міцність плити. Процедуру треба починати того ж дня, після схоплювання бетонної поверхні.

Крок 10: Видалення палубу

Палуб можна прибрати через 24 години. Порада: ви можете ходити по поверхні через 3 дні, але потрібно уникати встановлення важких вантажів упродовж не менш ніж 7 днів.